Rudenko Photography İle Röportaj Yaptık. / Interview with Rudenko Photography

Herkes Bir Değil.
2017/01/23
Her ruh bir kadının bedeninde üflendi !
2017/03/07

Selam !

Amsterdam’da tanıştığım Aleksandria ile tatlı bir röportaj yaptık. İngilizce ve Türkçe olarak aşağıda paylaşıyorum. Aynı zamanda orjinali için de Aleksandria’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Solo portrait: “Turkish hijab fashion blogger Hilal Uysal”

Mutlu bir gün olsun.

Aşkla kalın :)

Could you, please share a bit about you ?

Hi guys ! I’m from Turkey. We have a halal concept hotel ( Adin Beach Hotel ) in Turkey and  I am working as an assistant manager in that hotel. Also I have a small boutique and a blog about fashion.

How did you get started online and for how long have you been blogging ?

Actually I started to write a blog about dreams in 2012 with ‘Küçük Hayaller Dükkanı’ is means ‘Little Dreams Shop’. However, for two years I am writing on fashion, lifestyles in hilaluysal.com.

What do you find most challenging about blogging ?

Blogging is related inspirations and my inspirations come to very tranquil day. However,  I’m very busy  especially in the summer months because of tourism so  it’s difficult for me to feel that inspirations. If it is my real job ( only hobby now ), maybe everything is so comfortable.

What is one of your favorite memories of being a blogger ?

My favorite memory is with Sumeyye. Sumeyye is my Instagram follower. She came to Adin Beach Hotel with her family from Istanbul for only meeting with me. She was shaking with excitement when I saw her. I was very surprised at the moment because I am only a normal person but she likes me like a superstar. After meeting, we shared a lot of things and now she and her family are very precious to me.

How would you describe your blogging style ?

Definitely feminine. When choosing clothes, I am trying to emphasize my feminine side and also innocent side. I fall in love lipsticks and high hell.

I have seen almost all your blogs. One thing I see about you is that you always look fabulous, what is your inspiration and motivation for this ?

Ohh thanks a lot :) I live in Antalya so I can found a lot of inspirations from nature such as a clear blue sky, shinning sun, golden sands. Especially, I am inspired from friendly people always smiling in this town.

Who is your favorite blogger online ?

Which book inspires you most ?

I am following a lot of bloggers but my best blogger is Jenny Cipoletti. She has a parisian style and I love it.

Mademoiselle Chanel and The Little Prince are my besties as a book.

Where can someone follow you ?

Anyone who loves hijab or Turkısh Lifestyle can follow me.

Thank you so much. See you soon in Turkey :)

Kısaca kendinden bahseder misin ?

Selam millet ! Türkiye’liyim. Türkiye’de Adin Beach Hotel adında helal konseptte hizmet eden otelimizde Müdür Yardımcılığı yapıyorum. Aynı zamanda küçük bir butiğim ve moda üzerine yazdığım bir de bloğum var.

Blog yazmaya nasıl başladın ve ne zamandır blog yazıyorsun ?

2012 yılında hayaller üzerine yazdığım ‘Küçük Hayaller Dükkanı’ ile blog yazmaya başladım. İki yıldır ise hilaluysal.com’da moda ve hayat tarzım üzerine yazılar yazıyorum.

Blog yazarken seni en çok zorlayan şey ne ?

Blog yazmak ilhamla alakalı ve benim ilhamım sakin günlerde gelir. Özellikle yaz ayları çok yoğun çalıştığımdan bu dönemde ilhamı hissetmek benim için oldukça zor. Eğer bu benim asıl mesleğim olsaydı( şu an yalnızca hobi olarak yapıyorum ) , her şey daha kolay olabilirdi.

Blogger olmanla ilgili en güzel anın nedir ?

En güzel anım Sümeyye ile olanlar. Sümeyye benim Instagram takipçim. Benimle tanışmak için ailesiyle birlikte İstanbul’dan Adin Beach Hotel’e gelmişlerdi. Onu ilk gördüğümde heyecandan titriyordu. Çok şaşırmıştım çünkü ben aslında normal bir insandım ama o beni sanki bir süperstarmışım gibi seviyordu. Tanıştıktan sonra çok şey paylaştık. Ve şu an o ve ailesi benim için çok kıymetli.

Blog sitilini nasıl tanımlarsın ?

Kesinlikle kadınsı. Kıyafetlerimi seçerken kadınsı yanım ile masum yanımı vurgulamaya çalışıyorum. Rujlarla ve yüksek topuklu ayakkabılarla da aşk yaşıyorum.

Bloğunun hemen hemen tamamına baktım. Seninle ilgili gördüğüm şey her zaman harika göründüğün. Bununla ilgili ilhamın yada motivasyonun nedir ?

Ohh teşekkür ederim :) Ben Antalya’da yaşıyorum bu sebeple bana doğadan ilham aldığım çok şey var. Berrak mavi bir gökyüzü, parlayan güneş, altın kumlar. Özellikle ise şehrin her zaman gülümseyen insanlarından etkileniyorum.

Favori bloggerın kim ve en çok hangi kitaplardan ilham alıyorsun ?

Çok fazla blogger takip ediyorum ama en beğendiğim Jenny Cipoletti. Onun Parisli havasını seviyorum.

Mademoiselle Channel ve Küçük Prens ise kitap olarak en sevdiklerim.

Seni kimler takip edebilir ?

Tesettürü ve Türk Yaşam tarzını seven herkes.

Teşekkürler, Türkiye’de görüşmek üzere :)

 

Comments are closed.