Hilal Uysal Kimdir?


Her şey yatarken gözlerimi kapattığımda giymek istediğim kıyafetleri hayalimde canlandırmam ile başladı. Küçük yaşlardan itibaren giyinmeye ve kıyafetlere dair merak dolu serüvenim tesettür modası üzerine yazdığım bu blogla devam ediyor.

 
bio-hilal-uysal
home_minimal_zoombox1_icon

Aslında ben yeni mezun gıda mühendisiyim ve Küçük Hayaller Dükkanı'mında sahibiyim :)

Hayal kurmaya, gezmeye ve yemeye bayılırım, deniz ve dolunay aşığım. Ayrıca salıncakla aramda ayrı bir bağ olduğuna inanıyorum. Annemin tabiriyle su kuşuyum. Aileme bağlıyım ama bir o kadar da özgür kalmayı isteyen bir ruhum var.

Fazla derecede Coco Chanel hastasıyım ve modaya dair tek bir görüşüm var: Zerafet lüks giyinmekten daha önemlidir.

Hayatımın moda semtine doğru gideceğiniz bu yolculukta iyi seyirler

 
bio-hillal-uysal-2
home_minimal_zoombox2_icon

It all started with my imagination of the clothes I wanted to wear when I closed my eyes lying on my bed.

My intriguing journey about dress style and clothes as of my childhood years continues with this blog in which I especially write on veil fashion.

Actually, I'm a brand new graduate of Food Engineering and the owner of a blog called ' Shop of Little Dreams'www.kucukhayallerdukkani.com'

I'm really fond of dreaming, travelling around the world and trying new tastes. Besides, I'm crazy about sea and full moon.

I certainly believe that I have a different kind of bond with swings. As for my mum, I'm a water bird. I'm keen on my family, yet my soul is in search of freedom.

I'm very fond Coco Chanel. My one and only vision about fashion is that " Elegance is always more important than luxury."

Enjoy yourselves in this journey of yours where you will be heading towards my way of fashion.